Wentylatory promieniowe – rodzaje i zastosowanie

Wentylatory promieniowe mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Są stosunkowo popularne i często wykorzystywane. W zależności od warunków środowiskowych występujących w danym miejscu, możemy odpowiednio dostosować wyposażenie wentylatora.

 

Wentylatory promieniowe – klasyfikacja

Wśród przemysłowych wentylatorów promieniowych możemy znaleźć wentylatory niskociśnieniowe, średniociśnieniowe, a także wysokociśnieniowe. Możliwe jest też wykonanie wentylatorów w wersji przeciwwybuchowej. Te ostatnie wykorzystywane są w strefach, gdzie powietrze miesza się z innymi gazami (i innymi substancjami) tworząc zagrożenie wybuchu.

Wentylatory promieniowe – gdzie najczęściej są wykorzystywane?

Wentylatory promieniowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywane są w instalacjach wentylacyjnych oraz przemysłowych. Innym zastosowaniem wentylatorów promieniowych jest montowanie ich w instalacjach mających za zadanie osuszanie powietrza. Wentylatory promieniowe są często wykorzystywane na halach produkcyjnych, w magazynach czy w obiektach handlowych.

 

Wentylatory promieniowe – liczy się jakość

Wentylatory są bardzo ważną częścią instalacji, w której pracują. Od ich sprawności zależy to, jak będzie działać cała instalacja. Należy więc wybierać wentylatory wysokiej jakości od sprawdzonych firm. Kiedy już urządzenia są zamontowane, powinny być poddawane regularnym przeglądom technicznym. Pozwoli to na utrzymanie instalacji w dobrym stanie i wyeliminowaniu ewentualnych awarii.

 

Silnik – serce wentylatora promieniowego

Najważniejszym elementem występującym w wentylatorze jest silnik. To on umożliwia działanie wentylatora. Silniki posiadają zasilanie trójfazowe. Najczęściej ich obudowa jest żeliwna. Silnik posiada szeroki zakres temperatury, w której może pracować. Przyjmuje się, że silnik może wydajne pracować w temperaturze otoczenia od -20 stopni Celsjusza do 40 stopni Celsjusza.