Systemy alarmowe w budynkach

Części składowe systemu alarmowania przed pożarem to głównie czujniki dymu i ciepła, centrale kontrolujące poszczególne elementy układu, przyciski alarmowe, sygnalizatory oraz opcjonalnie elementy odpowiadające za oddymianie czy uruchomienie wewnętrznej instalacji gaśniczej.

 

 

 

Systemy elektronicznego dozoru pożarowego wymagane są w budynkach o charakterze publicznym – jego poszczególne elementy składowe muszą być ze sobą połączone, a sama centrala powinna mieć opcję alarmowania uszkodzenia połączenia z danym elementem. W zależności od wielkości obiektu w którym montowane są alarmy pożarowe dobrana centrala powinna obsługiwać odpowiednią ilość ostrzegaczy pożarowych wykrywających zadymienie, płomień, w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Aby ograniczyć liczbę fałszywych alarmów przeciwpożarowych system powinien być wyposażony w czujniki uwzględniające występowanie w pomieszczeniach czynników wzbudzających alarm, które są mylone z faktycznym zagrożeniem – na przykład w kuchniach czy palarniach czujniki nie powinny reagować na zadymienie, parę czy temperaturę, ale reagować w przypadku wykrycia promieniowania charakterystycznego dla płomieni

 

ikona czujnika alarmowego

 

Połączenie adapterów do centrali sterującej odbywa się przy udziale instalatorów, którzy mocują przewody w istniejących w budynku kanałach instalacji pożarowej. Ilość adapterów w pomieszczeniu zależy od jego powierzchni, rozmieszczenie powinno uwzględniać zasięg czujek i sposób wykrywania pożaru przez dany typ adaptera. Typowy zasięg czujek waha się w promieniu od 5 do 7,5 metrów na czujkę.

 

 

„większość czujek składa się z dwóch odrębnych elementów w zależności od producenta sprzedawanych osobno lub w kompletach. Jest to element montażowy – gniazdo czujki, wyposażone w odpowiednie terminale śrubowe do podłączenia przewodów instalacyjnych. Gniazdo najczęściej mocowane bezpośrednio do sufitu, posiada złącza do zatrzaskowego połączenia z samym czujnikiem. Drugi element to sama czujka, w obudowie której znajduje się detektor oraz elementy elektroniki. W przypadku czujek autonomicznych najczęściej w gnieździe znajduje się miejsce przeznaczone na odpowiednią baterię. „ – Link do źródła http://alarmowesystemy.pl/czujka-dymu-jak-dobrac-i-gdzie-zamontowac/

 

 

 

Sposób ostrzegania przed pożarem może odbywać się na 2 sposoby, w ich ramach występują systemy alarmowe dwustopniowe, oraz jednostopniowe systemy alarmów pożarowych. Różnica pomiędzy oboma typami polega na sposobie informowania odpowiednich służb o wykryciu zagrożenia pożarowego. Systemy jednostopniowe informują o zagrożeniu zewnętrzne służby ratownicze (centrum alarmowe, centrum ratownictwa 112) i zarządców obiektu. W dwustopniowych systemach alarmowych w pierwszej kolejności ostrzegane są osoby znajdujące się w strefie wykrytego zagrożenia (często przez sygnał dźwiękowy oznaczający ewakuację ludzi z miejsca zagrożenia), oraz zarządcy obiektu, system daje w takim przypadku możliwość zagaszenia pożaru, sprawdzenia stopnia zagrożenia, wykonanie wewnętrznej akcji gaśniczej. Jeżeli czujniki przeciwpożarowe będą w określonym w dokumentacji technicznej centrali alarmowej czasie wciąż wzbudzane o wykrytym pożarze poinformowane zostaną zewnętrzne służby ratunkowe.